Prije
Pripemite svoju kožu. Provođenje dobre rutine njege kože važno je prije tetoviranja. U danima prije Vašeg termina koristite dobru hidratantnu kremu kako biste svoju kožu pripremili za tetoviranje. No najbolje je ne hidratizirati neposredno prije seanse, jer bi bilo kakav ostatak na vašoj koži mogao ometati proces tetoviranja.
Jedite prije tetoviranja, a ako je dugačak termin, ponesite grickalice za vrijeme i poslije: tražit ćete prilično mnogo od svog tijela u sljedećih nekoliko sati, a osjećaj gladi i slabosti samo će umanjiti toleranciju na bol.
Noć prije se dobro odmorite, pogotovo ako se pripremate za dugu seansu. Bez obzira na to koliko je djelo veliko, morat ćete sjediti vrlo mirno dok umjetnik radi na Vama, ponekad s udovima savijenim u nezgodnim položajima. Ako ste se dobro odmorili, ovaj će proces samo biti lakši.
Nemojte piti alkohol noć prije termina (ili još gore, prije termina). To nije samo zato što ćete se mamurni osjećati prilično užasno, već i zato što alkohol razrjeđuje krv, što dovodi do većeg krvarenja, što otežava zadržavanje pigmenta u vašoj koži i ispravno zacjeljivanje.
Tijekom
Kao što je prije spomenuto, bit će malo boli. Razina boli ovisi o položaju tetovaže na tijelu, ali i o osobi kojoj se nanosi - svi imamo različitu razinu boli koju možemo podnijeti. Evo nekoliko savjeta koje Vam možemo dati kako biste lakše prebrodili termin:
Usredotočite se na svoje disanje i pokušajte se ne naprezati. Ne samo da će napetost otežati umjetniku obavljanje posla, već će samo pojačati osjećaj boli. Umjesto toga, pokušajte prihvatiti da se to događa Vašem tijelu i usredotočite se na duboki udah i polagano izdisanje.
Ako ležite ili sjedite u položaju koji Vam omogućuje čitanje - samo naprijed. Razgovor s umjetnikom također može pomoći, ali uvijek unaprijed provjerite slaže li se s time ili radije radi u tišini kako bi se mogao/mogla koncentrirati.
Pravite pauze, ali ne previše. Tijekom višesatne seanse, Vašem će umjetniku naravno trebati i pauze, nakon dugog sjedenja u neprirodnom položaju. Međutim, nakon svake pauze, primijetit ćete da ponekad čak i kada čujete kako mašinica za tetoviranje počinje zujati možda već osjećate fantomsku bol. Taj prvi nalet adrenalina ne traje zauvijek, a što brže umjetnik može raditi, ograničavajući prekide, Vaša će tetovaža na kraju izgledati bolje i manje ćete morati sjediti.
Široka, udobna odjeća u kojoj se možete kretati i koja mjesto tetoviranja ostavlja dostupnim je najbolja!
Poželjno je doći obučen u crno – Vaša se odjeća neće uništiti tijekom tetoviranja.
Poslije
Dobro operite ruke prije dodirivanja bilo čega na tetoviranom području ili blizu njega. Čistim rukama, u čistoj kupaonici pažljivo skinite zavoj nakon 2-3 sata. Nakon skidanja zavoja, odmah operite tetovirano područje. Svakako izbjegavajte sapune s bilo kakvim vrstama mirisa ili pilinga. Nježno zapjenite sapun čistim rukama, a zatim ga nanesite na tetovirano područje malim kružnim pokretima kako biste uklonili svu preostalu mast, limfnu tekućinu i krv. Nježno isperite tetovirano područje mlakom vodom i ponovno operite ako je potrebno kako biste bili sigurni da je koža čista.
Pustite tetovažu da se osuši na zraku ili je osušite (iznimno nježno) čistim komadom papirnatog ručnika.
Nakon što se tetovaža potpuno osuši, nanesite vrlo tanku količinu željene masti koja je sigurna za svježu tetovažu. Dovoljno da hidratizira kožu, ali nedovoljno da bude masna na dodir. Manje je više.
Nanesite malu količinu masti 2-3 puta dnevno tijekom prva 2-3 dana prije nego prijeđete na obični losion bez mirisa dok ne zacijelite. Ako niste sigurni koja je sigurna mast, pitajte svog umjetnika.
Stvari koje treba izbjegavati tijekom zacjeljivanja:
-Nemojte grebati svoju tetovažu.
-Izbjegavajte usku odjeću koja bi se mogla trljati o tetovažu.
-Nemojte se namakati u vodi, tuširanje je u redu. Bez bazena, jezera, rijeka, kupki itd.
-Izbjegavajte izravno izlaganje suncu ili umjetno tamnjenje. Ukoliko to nije moguće, tetovaže štitite kremema sa SPF faktorom.
-Izbjegavajte sve naporne aktivnosti i tjelovježbu.